Zanimljivosti o pčelama
- Procjenjuje se da na svijetu postoji oko 20.000 vrsta pčela, dok je u Europi popisano 1.965 vrsta. 400 vrsta pčela koje žive u Europi jesu endemske vrste što znači da nisu prisutne nigdje drugdje u svijetu.
- Pčele se prema načinu života mogu podijeliti na društvene, solitarne i kleptoparazite. Premda najpoznatije, društvene vrste pčela, među koje se ubrajaju medonosne i bumbari, čine samo 6% ukupnog broja svih vrsta pčela. Preko 90% vrsta ubraja se u solitarne pčele. Pčele kleptoparaziti karakteristične su po tome što svoja jajašca poliježu na zalihe hrane prikupljene od neke druge pčele. Stoga su dobile naziv pčele kukavice.
- 70% vrsta pčela nastanjuje se u tlu. Kopaju tunele u zemlji u koje spremaju zalihe hrane i nesu jajašca iz kojih se razvija njihovo potomstvo.
- Najmanja pčela na svijetu, Quasihesma clypearis, duga je samo 1,8 mm. Najveća pčela, Megachile pluto, može doseći duljinu od 39 mm uz raspon krila od 63 mm.
- Najstariji pronađen fosil pčele star je oko 100 milijuna godina. Dijeli nekoliko osobina s osama čiji prvi fosil datira prije 250 milijuna godina. To je dokaz da su se prve pčele razvile od osa.
- U Sjevernoj Americi medonosne pčele nisu autohtona vrsta. Tek su ih 1622. godine iz Europe donijeli britanski kolonisti.
- Medonosna pčela leti prosječnom brzinom od 24 km/h. Uobičajeno se kreće na udaljenostima 1-6 km od košnice, a zabilježeno je udaljavanje i do 20 km. Solitarne pčele lete do 200 m od nastambe, a ako imaju dovoljno hrane u blizini i manje.
- I bumbari proizvode med, ali u puno manjim količinama od medonosnih pčela tako da se ne koristi za ljudsku upotrebu.
- Pčele od biljaka ne koriste samo pelud i nektar. Neke vrste za izgradnju gnijezda od biljaka koriste lišće, smolu, ulja, latice…
- Pčela drvarica u nekim područjima predstavlja ozbiljan problem pošto za svoja gnijezda buši rupe u drvenoj građi.
- Ptice pčelarice prirodni su neprijatelji pčela. Pčele i druge leteće kukce love isključivo u letu, a prije nego ih progutaju, kljunom onesposobe žalac.
Pčele zidarice
- Solitarne pčele koje svoje nastambe oblažu vlažnom zemljom zovu se pčele zidarice.
- Pčele zidarice, među koje spadaju i vrste Osmia cornuta i Osmia bicornis, nastanjuju se u šupljinama promjera 5-15 mm u koje polažu do 15 jajašaca. Svako jajašce zajedno s pripremljenom hranom (mješavina peludi i nektara) odvoje od susjednog pregradom od zemlje.
- Da bi pripremila zalihe hrane za jedno jajašce, ženka mora raditi nekoliko sati.
- Iz sigurnosnih razloga, zadnja ćelija uvijek ostane prazna, a posljednja je pregrada nekoliko puta deblja od ostalih.
- Ženka može sama odlučiti želi li izleći žensko ili muško jajašce. Bliže izlazu iz šupljine uvijek polažu jajašca iz kojih se razvijaju mužjaci budući da se oni legu i izlaze van prije ženki.
- Pošto ugine do ljeta, a potomstvo počinje s letom tek sljedeće proljeće, pčela roditelj nikada ne vidi svoju djecu.
- Pčela zidarica može tijekom jednog dana oprašiti više od 2.500 cvjetova.